JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

ZASADY PRZETRWANIA W WARUNKACH MIEJSKICH.

Przygotowując się do wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej w mieście należy uwzględnić przede wszystkim aspekty BEZPIECZEŃSTWA, SCHRONIENIA I ZAOPATRZENIA. Jednak w warunkach wysoko zurbanizowanych te przygotowania powinny wyglądać nieco inaczej niż na wsiach lub w lasach.

Głównymi wyzwaniami dla przetrwania w mieście będzie ograniczoność przestrzeni oraz duża ilość ludzi. Istotnie wzrasta ryzyko utraty przynajmniej części zapasów oraz niebezpieczeństwo pochodzące od innych ludzi będących w podobnej sytuacji jak my. Gdy nadejdzie katastrofa wiele osób zwróci się przeciwko nam w akcie desperacji. Ale na taki stan rzeczy powinniśmy być gotowi.

Oto niektóre z istotnych elementów tych przygotowań.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Przygotowanie bezpiecznego miejsca pobytu.

W przypadku ewakuacji niezbędnym jest posiadanie bezpiecznego miejsca pobytu. Przebywanie w mieście, zwłaszcza w bardzo zatłoczonych jego rejonach w praktyce może uniemożliwić przetrwanie. Nie można bowiem uprawiać jadalnych roślin oraz nie mamy dostępu do alternatywnych źródeł wody. Do tego dochodzi ryzyko dla zdrowia i życia na skutek walących się budynków oraz w związku z możliwymi zamieszkami.

Idealne bezpieczne miejsce pobytu powinno znajdować się na obszarze odosobnionym. Jeżeli nie ma możliwości ewakuacji daleko za miasto, to mieszkanie już tylko na jego peryferiach jest znacznie mniej niebezpieczne. Więcej o lokalizacji i organizacji bezpiecznego miejsca pobytu znajduje się w innych wpisach naszej witryny.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Paliwo w baku naszego pojazdu.

Jednym z bardzo ważnych warunków udanej ewakuacji jest posiadanie sprawnego i z wystarczającą ilością paliwa pojazdu. Po wystąpieniu kryzysowej sytuacji będą długie kolejki na stacjach benzynowych lub w ogóle nie będą one czynne. Przygotowując się na taką możliwość zawsze należy mieć ponad połowę pełnego baku oraz możliwie dużo zmagazynowanej benzyny. O tym gdzie i jak magazynować paliwo piszemy w innych publikacjach witryny.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Bądźmy gotowi na wszystko.

Swoich przygotowań nie powinniśmy ograniczać tylko do jednego rodzaju sytuacji. Trzeba również uwzględniać możliwość wystąpienia małych sytuacji awaryjnych np. złamanie nogi, napotkanie grupy osób wrogo do ciebie nastawionych, zaginięcie plecaka ewakuacyjnego i tak dalej. Miejmy przemyślane procedury postępowania w największej ilości możliwych wydarzeń, aby być gotowym na wszystko.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Nie mówmy zbyt głośno.

W trakcie trwania sytuacji nadzwyczajnej, gdy przebywamy w domu, to naszym ważnym celem powinno być niezwracanie na nas uwagi przez potencjalnych włamywaczy. Znacznie bezpieczniej będzie gdy nikt nie będzie wiedział że jesteśmy w domu. Dobrze rozważmy urządzenie przynajmniej jednego pokoju dźwiękoszczelnym, zwłaszcza gdy w domu przebywają małe dzieci.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Łamanie prawa.

Gdy kryzys się już rozwinie wiele osób z różnych pobudek zacznie łamań prawo. Będą włamania do sklepów, okradanie domów i tak dalej. Należy pamiętać, że poważnie narażamy się na niebezpieczeństwo jeżeli dołączymy do takich grup. Zawsze możemy być złapani przez służby porządkowe, postrzeleni, ranieni przez obrońców dobytku lub osoby o złych zamiarach. Należy się trzymać z dala od tego rodzaju niebezpieczeństw.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Ucieczka przed zamieszkami.

Może się zdarzyć, że nawet wtedy, gdy tego nie chcesz możesz znaleźć się w środku zamieszek. Koniecznie staraj się możliwie szybko stamtąd wydostać. Idź z tłumem, ale trzymaj się blisko budynków i czujnie wypatruj wyjść z miejsca zamieszek. Należy zachować spokój i nie zwracać na siebie uwagi. Bacznie obserwuj teren i sytuację, aby w każdej chwili przejść do działania w celu ucieczki.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Konieczność ewakuacji.

W trakcie trwania sytuacji nadzwyczajnych nawet przy najlepiej przygotowanych i zabezpieczanych domach może się zdarzyć, że będziemy musieli natychmiast się ewakuować. Dlatego należy ją przygotować i zacząć realizować wcześniej, zanim zaczną to robić tłumy zdesperowanych ludzi.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Drogi ewakuacyjne.

Aby skutecznie się ewakuować, należy do tego przygotować się już wcześniej. Trzeba zaplanować nie jedną lecz kilka dróg ucieczki z miasta. Aby to dobrze zrobić musimy rozpoznać gdzie znajdują się mosty, odpowiednie drogi, przejścia, zaułki, przejścia przez podwórka, alternatywne przeprawy przez rzekę oraz wiele innych szczegółów. Zrobić mapę przynajmniej dwóch trzech możliwych dróg ewakuacyjnych. Należy je zalaminować lub w inny sposób zabezpieczyć przed wilgocią lub wodą.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Zabezpieczenie domu.

Może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni zostać w domu z powodu braku możliwości ewakuacji. Dlatego musimy już wcześniej sprawić, aby zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Intruzi planujący splądrować nasz dom będą zdecydowani i wytrwali. Dlatego zabezpieczenia naszego domu muszą być możliwie najlepsze. Zamontuj rygle w drzwiach, zabezpiecz okna przed rozbiciem, zamontuj kraty, wstaw oświetlenia terenu przyległego i tak dalej. Należy również mieć przygotowane plany ucieczki na wypadek pożaru, ulatniania się gazu lub innych zdarzeń bezpośrednio zagrażających życiu.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Nie chwal się swoimi przygotowaniami.

Każdy ma prawo cieszyć się rezultatami swojej pracy. Jednak w przypadku przygotowań na wypadek kryzysu nie powinno się tą radością dzielić z innymi. Okoliczności zmieniają ludzi. Nawet Twoi obecni dobrzy sąsiedzi, gdy poczują się zagrożeni i zdesperowani pamiętając co im mówiłeś mogą próbować odebrać ci poczynione zapasy. To jedna z przyczyn, dla których powinieneś przygotowywać się w ciszy i skupieniu, bez informowania innych o swoich działaniach.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Nauka umiejętności przetrwania.

Skuteczne przetrwanie to nie tylko przygotowanie zapasów. To również nabycie niezbędnych kompetencji, bez których trudno będzie z powodzeniem trwać w warunkach kryzysu. Do najważniejszych należą między innymi umiejętności udzielania pierwszej pomocy, czytania mapy, korzystania z kompasu, rozpoznawania ludzi pod kątem czy mogą być dla nas niebezpieczni i tak dalej. Dzięki odpowiednim umiejętnościom można długo wytrwać nawet przy minimalnych zapasach.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Zapasy wody.

Woda jest najbardziej niezbędnym elementem warunkującym przeżycie w ekstremalnych warunkach. Dlatego już teraz, a już na pewno od razu na początku kryzysu należy robić zapasy wody pitnej w możliwie dużych ilościach. Należy również pamiętać o zabezpieczeniu wody z przeznaczeniem na gotowanie, pranie, utrzymanie higieny osobistej i tak dalej.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Filtry do wody.

Priorytetem jest dostęp do czystej wody. Może być tak, że na skutek katastrofy woda płynąca w kranach będzie niezdatna do picia. Może nawet zostać uszkodzony system wodociągowy i w ogóle zabraknie wody w domach. Wtedy będziemy skazani na korzystanie z wody pochodzącej z niepewnych biologicznie źródeł. Aby taką niebezpieczną wodę można było spożywać to należy ją oczyścić. Najlepiej do tego celu nadają się filtry do wody. Jest na rynku kilka takich, które są godne polecenia. Dlatego już teraz powinniśmy się zaopatrzyć w taki filtr.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Kondycja i sprawność fizyczna.

To jedne z istotnych niematerialnych elementów znacznie zwiększających szansę przeżycia. Aby chronić siebie i bliskich musimy być sprawni fizycznie, mieć dobrą kondycję i siłę. Pamiętajmy o tym już teraz, bo nie jest to proces który możemy osiągnąć z dnia na dzień. Bieganie, jazda na rowerze, chodzenie na siłownię, a nawet długie spacery to milowy krok w odpowiednim kierunku.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Zestawy codziennego noszenia.

Katastrofa może wydarzyć się wszędzie. Nawet gdy masz przygotowane swoje plecaki ewakuacyjne w domu, aucie i pracy. No bo przecież często przebywamy również w innych miejscach. I właśnie katastrofa może się zdarzyć w momencie, gdy przebywasz w tych innych miejscach. W takich sytuacjach posiadanie przy sobie codziennego zestawu do noszenia może wyratować nam życie. Informacje o tym jakie torby są najlepsze oraz co powinny zawierać takie zestawy znajdują się w innych wpisach naszej witryny.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Sprzęt do obrony osobistej.

Niestety ale w warunkach kryzysu jesteśmy narażeni na bezpośrednie osobiste niebezpieczeństwo pochodzące od innych ludzi. Dlatego w swoim zestawie do codziennego noszenia dobrze mieć środki obrony. Nie musi to być od razu pistolet. Możemy wyposażyć go na przykład w gaz pieprzowy, paralizator, pałkę, długopis taktyczny i tak dalej. Ważnym jest to abyś decydując się na któryś z tych sprzętów potrafił go obsługiwać i pewnie się z nim czuł. Możesz rozważyć również posiadanie w domu procy, łuku czy kuszy. Ale tutaj też pamiętaj o podstawowej zasadzie, czyli o umiejętności obchodzenia się z nimi.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Nie polegać zbytnio na broni, którą posiadamy.

Gdy jesteś na przykład myśliwym, to posiadasz w domu broń palną. Wydawałoby się że dzięki temu możesz skutecznie obronić domowników przed napastnikami. Jednak sprawa nie wygląda tak prosto, bowiem gdy inni spostrzegą że takową masz, to będą próbowali ci ją odebrać. Pamiętaj również o starym przysłowiu że jaką bronią wojujesz od takiej giniesz. Niestety ale jest w nim wiele prawdy. Nie możesz odłożyć moralności na bok i używać broni profilaktycznie strzelając na przykład do osób które szabrują na naszym podwórku. Poza tym szabrownicy też mogą mieć broń i w samoobronie zaczną strzelać do Ciebie. W ten sposób możesz narażać na najwyższe niebezpieczeństwo nie tylko siebie ale i pozostałe osoby z tobą mieszkające. Jak już masz użyć broni, to rób to tylko w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Pamiętać o naszych domowych zwierzętach.

W przygotowaniach uwzględnijmy również nasze domowe zwierzaki. Pies, kot również mają swoje potrzeby. Dlatego należy im przygotować odpowiednią ilość karmy i wziąć je pod uwagę gdy przygotowujemy zapasy wody.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Witaminy, mikroelementy, leki.

W przygotowaniach do sytuacji kryzysowej musimy także pamiętać o suplementach i lekach. Przy ubogiej diecie, na którą będziemy skazani podczas trwania sytuacji kryzysowej witaminy i mikroelementy sprawią, że będziemy zdrowsi w obliczu niebezpieczeństwa i spodziewanego wysiłku fizycznego.
Również należy zabezpieczyć odpowiednią ilość leków dla osób które je przyjmują. Nadciśnieniowcy, cukrzycy i inni chorzy nie mogą pozwolić sobie na przerwę w ich otrzymywaniu.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Uważajmy, komu ufamy.

Sytuacje kryzysowe odmieniają ludzi. Osoby wokół nas będą zdesperowane. Wiele z nich będzie próbowało zdobyć informacje o tym jakie masz zapasy, jakie masz plany postepowania tylko po to, aby w odpowiednim momencie Ci je odebrać.
Uważajmy, komu ufamy i kogo wpuszczamy do grona naszych bliskich znajomych.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Biblioteka przetrwania.

Nasz dostęp do wiedzy o przetrwaniu w ogromnej większości jest oparty na Internecie. Jednak prawdopodobnie w sytuacji kryzysu dostęp do niego będzie odcięty. Dlatego już teraz róbmy materialną bazę informacji o tym jak przetrwać. Jeżeli masz dużo ebooków na ten temat, to warto je wydrukować na papierze i umieścić na półkach domowej biblioteczki.

PRZEDSMAK PRAWDZIWEGO SURVIVALU

Umiejętności obsługi własnego sprzętu.

Samo posiadanie odpowiedniego sprzętu nie zapewni nam bezpiecznego przetrwania. Potrzebne są do tego również umiejętności w jego obsłudze. Na to trzeba poświęcić odpowiednią ilość czasu. Nawet najprostsze czynności, które wykonujemy mogą być dla nas niebezpieczne jak nie wiemy jak to robić. Na przykład po co nam kompas, gdy nie wiemy jak się nim obsługiwać, a błąd w interpretacji jego wskazań może nas wpędzić w poważne tarapaty. Po co nam generator prądu jeśli nie wiemy jak go podłączyć i tak dalej.

Ćwiczmy używanie naszego sprzętu w ogrodach, na kempingach, aby gdy nadejdzie potrzeba był on obsługiwany pewnie i prawidłowo.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Zdawajmy sobie sprawę z powagi sytuacji.

Gdy kryzys w mieście się przedłuża ludzie coraz częściej wpadają w panikę i przestają racjonalnie oraz moralnie postępować. To jest czynnik podnoszący ryzyko niebezpieczeństwa które może nas dotknąć. A rośnie ono wykładniczo, gdy panika wybuchnie już w całym mieście. W takich sytuacjach praktycznie każda osoba jaką spotkasz stanowi dla Ciebie potencjalne zagrożenie. Z czasem jest jeszcze gorzej. Wybuchające pożary, zamieszki i wzmagająca się przemoc sprawiają że z godziny na godzinę jest coraz bardziej niebezpiecznie. Uwzględniajmy to w naszym postępowaniu i w naszych zamierzeniach. Bądźmy szczególnie ostrożni i przewidujący. Posiadając tę wiedzę już teraz, bardzo poważnie rozpatrujmy ewakuację z miasta już na początku kryzysu. To najlepszy sposób na uniknięcie przebywania w środku takiego kotła różnych niebezpieczeństw.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Poświęćmy czas na naukę udzielania pierwszej pomocy.

Udzielanie pierwszej pomocy w czasie kryzysów i katastrof jest jedną z najważniejszych i najczęściej potrzebnych umiejętności. Gdy spotkasz osobę która obficie krwawi lub przestała oddychać nie będzie czasu na to, aby czekać na oficjalne służby ratownicze. W takich sytuacjach liczy się niemal każda sekunda. I wtedy to właśnie od Ciebie zależy, czy ta osoba przeżyje czy nie. Ale aby skutecznie zadziałać, trzeba wiedzieć jak postępować.

Nabywaj odpowiednie kompetencje w tym zakresie. Zwłaszcza jeśli chodzi o krwawienie, problemy z oddychaniem, zatrzymanie akcji serca, rany postrzałowe, oparzenia i urazy narządów ruchu.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Procedury utrzymania higieny osobistej i miejsc przebywania.

Choroby i infekcje to jedne z najczęstszych przyczyn śmierci podczas przedłużających się klęsk żywiołowych lub sytuacji kryzysowych. Aby temu zapobiec już teraz powinniśmy ustalić dokładne procedury dotyczące utrzymania czystości i higieny osobistej oraz pomieszczeń. Ustal jak będziesz pozbywał się nieczystości. Jak będziemy usuwali ludzkie wydaliny gdy nie będzie działała kanalizacja. Jak utrzymamy w odpowiednim stanie czystości siebie i naszych bliskich bez dostępu do bieżącej wody.

Wszystkie te rzeczy muszą być zaplanowane jeszcze przed kryzysem.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Kilka miejsc przechowywania zapasów.

Jednym z częstych błędów w przygotowaniach do sytuacji nadzwyczajnej jest przechowywanie w jednym miejscu zapasów, plecaków ewakuacyjnych. Nie jest to dobre rozwiązanie bowiem gdy na przykład nasz dom ulegnie zniszczeniu przez klęską żywiołową, to zostaniemy pozbawieni wszystkiego na co liczyliśmy. Dlatego dobrze jest zdywersyfikować miejsca przechowywania naszych zasobów. Dobre lokalizacje to na przykład dom, praca, nasze auto, mieszkanie kogoś z rodziny, skrytka bezpiecznie oddalona od naszego domu.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Zachowaj spokój.

To chyba najważniejsza zasada jeśli chodzi o nasze zachowanie w czasach katastrof lub nagłych wypadków. Za wszelką cenę strzeżmy się wpadania w panikę. Gdy jesteśmy pod jej wpływem, to praktycznie niemożliwym jest bycie obiektywnym przy podejmowaniu decyzji. Decyzji które często mogą mieć wpływ na nasze zdrowie i życie.
Zachowujmy zatem spokój, trzymajmy się wcześniej sporządzonego planu. Obserwujmy i analizujmy.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Ufaj swojej wiedzy a w wątpliwościach zakładaj to co gorsze.

Umiejętności i wiedza którą nabywamy na wypadek kryzysu mają nas przysposobić do tego, aby nasze wybory i działania były możliwie najlepsze. Jeśli coś jest nie tak, wygląda podejrzanie, to prawdopodobnie tak jest. Zdecydowanie musimy opierać swoje decyzje na faktach, kiedy tylko jest to możliwe. Ale gdy nie jesteśmy w stanie ocenić sytuacji obiektywnie, to powinno się założyć że jest ona niebezpieczna. Lepiej bowiem pomylić się w przecenieniu niebezpieczeństwa niż jego niedocenieniu.

JAK SIĘ CHRONIĆ W WARUNKACH WYSOKO ZURBANIZOWANYCH.

Podsumowanie.

W trakcie trwania katastrofy lub nagłego kryzysu nie możemy sobie pozwolić na naukę na błędach. Popełnienie w tych warunkach chociaż jednego może kosztować nas bardzo wiele. A zatem ważne, aby już teraz przemyśleć wszystko jak należy. Aby przeanalizować każdy możliwy scenariusz. Przewidujmy ewentualne problemy i sposoby ich rozwiązywania. Wtajemniczajmy w to rodzinę, bo wszyscy jej członkowie powinni wiedzieć gdzie są ukryte zapasy, jakie są plany ewakuacji, gdzie znajdują się bezpieczne miejsca pobytu. Nie powinny one polegać tylko na nas, bowiem jeżeli coś nam się stanie, to nie będą wiedzieli co mają robić.

COPYRIGHT 2021