KONIECZNY ELEMENT KAŻDEJ EKSPEDYCJI.
Survivalowa Apteczka Pierwszej Pomocy.
Złamania, siniaki, nadwyrężenia mięśni i zwichnięcia, to tylko wybrane z najczęstszych urazów, z powodu których Polacy trafiają na izby przyjęć. A liczba wizyt wcale nie jest mała. Istnieje wiele wariantów apteczek podręcznych już wyposażonych, jednak bardzo rzadko zawierają one objaśnienia, jak używać przedmiotów, które w nich się znajdują.

Do tego, niestety zdecydowana większość z nich zawiera tylko część niezbędnych przyborów lub leków, które mogą być potrzebne w nagłych wypadkach zagrożenia zdrowia lub życia. W tego rodzaju zdarzeniach medycznych nie będzie czasu na poszukiwanie informacji, jak można zaradzić problemowi. Trzeba działać natychmiast. Dlatego właśnie odpowiednio wyposażona apteczka powinna być zawsze niemal „pod ręką”.
Gdzie należy przechowywać apteczki pierwszej pomocy.

Godnym polecenia rozwiązaniem jest posiadanie więcej, niż tylko jednego zestawu pierwszej pomocy.
Oto niektóre zalecane miejsca, gdzie one powinny się znajdować:
- w miejscu zamieszkania.
- jako część zestawu do codziennego noszenia.
- w miejscu pracy.
- w torbie na wyprawy outdorowe.
- w torbie ewakuacyjnej.
- w schronieniu awaryjnym.
- i oczywiście w samochodzie.
Zamiast kupować wiele takich samych apteczek i przechowywać po jednej w każdej lokalizacji, należy dostosować swoje apteczki w zależności od tego, gdzie są przechowywane i jak będą używane. Na przykład apteczka w miejscu zamieszkania będzie zawierała inne wyposażenie, niż apteczka w samochodzie.
Bowiem, jeśli jesteś w domu istnieje możliwość zranienia podczas wykonywania prac ogrodowych, remontowych, sprzątania, to możesz potrzebować materiałów do opatrzenia skaleczeń, otarć, siniaków.
Tworząc natomiast apteczkę w samochodzie, należy się przygotować nie tylko na drobne przypadki skaleczeń, które będzie trzeba opatrzyć, ale także na poważne urazy spowodowane na przykład wypadkiem samochodowym typu duże krwawienie, złamania kości, szok ofiary lub sprawcy wypadku. Bądź też hipotermia lub odwodnienie, jeśli przykładowo niespodziewanie utkniemy na długie godziny na autostradzie.
W jakiego rodzaju problemach jest przydatna apteczka.
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że apteczki i inne zestawy pierwszej pomocy służą wyłącznie do udzielania tymczasowej pomocy i nie są przeznaczone do pełnego leczenia schorzeń.
Najczęstsze sytuacje, w których odpowiednio zaopatrzona apteczka będzie potrzebna, to:
- Skaleczenia.
- Zadrapania.
- Gorączka.
- Użądlenia.
- Ugryzienia.
- Ukąszenia.
- Oparzenia.
- Usuwanie drzazg.
- Opatrywanie ran kłutych.
- Katar.
- Alergie.
- Problemy ze skórą.

- Problemy z oddychaniem.
- W różnych innych sytuacjach, które możemy mieć my sami, członkowie naszych rodzin lub osoby, z którymi ruszamy na wycieczką uwzględniając ich indywidualny stan. Na przykład uczulenie na coś, istniejącą dolegliwość lub chorobę i tym podobne. Takie sytuacje powinniśmy starać się przewidzieć.
Kto będzie korzystał z apteczki.
Zanim zaczniemy kompletować apteczki powinniśmy się dokładnie zastanowić, kto może jej używać i komu będzie się ewentualnie udzielało pomocy. Zestaw, którego będziemy używać głównie dla swojej rodziny w domu, może być inny niż ten, który musisz mieć w miejscu pracy, na przykład podczas prac budowlanych.
W domu większość obrażeń, które będziesz leczyć, to skaleczenia, zadrapania, być może zraniona kostka lub palec.
Z kolei na placu budowy istnieje zwiększone ryzyko urazów spowodowanych upadkami i elektronarzędziami. Dlatego warto mieć dodatkowe materiały, takie jak opaska uciskowa, defibrylator, płyn do płukania oczu i tak dalej.
Jeśli jednak mieszkasz na wsi, gdzie profesjonalny personel medyczny jest oddalony od nas od 30 minut do godziny, to powinniśmy mieć wszystko, aby leczyć urazy, dopóki nie będzie możliwości zabrania rannego do szpitala.

Apteczka Pierwszej Pomocy
Ratuje życie
„Od udzielenia szybkiej pomocy często zależy życie. Dlatego zawsze bądźmy właściwie wyposażeni i nabywajmy odpowiednie umiejętności.”
Wyposażenie apteczki.
Oto możliwie najpełniejsza lista rzeczy do wyposażenia apteczek:
BANDAŻE.
Dostępnych jest wiele rodzajów bandaży, ponieważ istnieje wiele rodzajów ran, z którymi możemy mieć do czynienia. Rany są nieprzewidywalne i nie wiemy, jaki będą miały rozmiar, jak będą głębokie lub na której części ciała wystąpią. W przypadku powstania jakichkolwiek ran to właśnie bandaże są przede wszystkim wykorzystywane do ich opatrzenia .
Dlatego dobrym pomysłem jest posiadanie jak największej ilości bandaży z poniższej listy:
Bandaże elastyczne.
Najczęściej są sprzedawane z zapinkami. Występują w różnych szerokościach.
Przeznaczone one są przede wszystkim do usztywniania i unieruchamiania części ciała, które uległy urazowi np. przy złamaniach, zwichnięciach.
Mogą one być też wykorzystywane do wykonywania opatrunków uciskowych hamujących krwawienie.
Bandaże dziane.
Są wykonane z nieelastycznych tkanin, najczęściej z poliestrów lub wiskozy.
Przeznaczone przede wszystkim do owinięcia, unieruchomienia i przymocowania do ciała opatrunku przy różnego rodzaju ranach.
Bandaże półelastyczne.
Jest to rodzaj opaski dzianej, ale o większym stopniu elastyczności.
Służy do podtrzymywania opatrunków w trudnych do opatrzenia częściach ciała np. na stawach.
Bandaże gipsowe.
Są to specjalne rodzaje tkaniny, które po nawilżeniu wodą sztywnieją tworząc twardą skorupę.
Podstawowym ich zastosowaniem jest szybkie unieruchamianie złamanych kończyn.
Bandaże samoprzylepne.
Wykonane ze specjalnej tkaniny, która przylepia się sama do siebie.
Najlepiej sprawdzają się w bandażowaniu trudnych do opatrywania części ciała, na przykład w zgięciach kończyn. Istotną ich cechą jest to, że nie przyklejają się one ani do włosów, ani do odzieży.
Inne rodzaje opatrunków bandażowych.
– gaza do owijania ran.
– bandaże trójkątne.
– małe opatrunki bandażowe służące do zakrywania ran (można nimi również oczyszczać rany lub aplikować leki na ranę).
– opatrunki na oczy.
WAŻNE:
Przy stosowaniu różnego rodzaju bandaży pomocne są taśmy samoprzylepne lub samoprzylepne taśmy medyczne. Dlatego koniecznie trzeba je również mieć w apteczkach.

ŚRODKI DO OCZYSZCZANIA RAN.
Zanim użyjemy opatrunków, musimy upewnić się, że rana jest czysta, aby zapobiec infekcji. Dlatego przy wyposażaniu naszych apteczek należy brać pod uwagę materiały do oczyszczania i odkażania ran, między innymi takie jak:
– chusteczki nasączone środkiem odkażającym, na przykład alkoholem.
– typowa nasączone chusteczki.
– maści antybiotykowe.
OPATRUNKI NA OPARZENIA.
Oparzenia, to stosunkowo często występujące rodzaje zranień, które powinno się opatrywać. Mogą one powstać zarówno na skutek pożaru, jak i podczas prac domowych typu gotowanie, pieczenie, picie herbaty.
Szeroka gama opatrunków na oparzenia jest dostępna bez recepty w aptekach, również maści antybiotykowe.
JEDNORAZOWE RĘKAWICE NITRYLOWE.
Każda apteczka powinna mieć co najmniej kilka par rękawiczek.
Zasadniczo powinno się unikać rękawiczek lateksowych, bowiem z jednej strony są one znacznie mniej odporne na uszkodzenia, a z drugiej wiele osób jest uczulonych na lateks. Dlatego w apteczkach powinniśmy mieć tylko rękawice jednorazowe nitrylowe.
OPATRUNKI URAZOWE.
Występują one najczęściej w formie samoprzylepnej z naklejonym już opatrunkiem umieszczanym bezpośrednio na rany. Są to opatrunki typu prestoplast.
Najlepiej, jak będziemy je mieli w kilku rozmiarach.
NIEKTÓRE INNE SKŁADNIKI APTECZEK DO ROZWAŻENIA.
– instrukcję lub książeczkę pierwszej pomocy, aby mieć ją pod ręką.
– nożyczki, niezbędne do ciecia opatrunków, taśm samoprzylepnych.
– pincety, do usuwania ze skóry drzazg, szkła, żądeł.
– szyny na palce, do opatrywania złamanych palców.
– maski do resuscytacji krążeniowo – oddechowej, na przykład przy ratowaniu osób tonących, u osób u których stwierdza się brak oddechu.
– termometr.
– ciśnieniomierz.
– szpatułki do badania gardła.
– zestawy do zimnych okładów.
– ogrzewacze do rąk.
– środki odkażające do rąk.
– maseczki na usta i nos.
– opaski uciskowe.
– torby papierowe, do hiperwentylacji.
– zestawy nici i igieł chirurgicznych.
– nożyce operacyjne.
– skalpel.
– krople do nawilżania oczu.
– waciki nasączone alkoholem.
– strzykawki z igłami.
– zestawy porodowe.
– koce termiczne.
– defibrylator.
– zapasowa latarka lub czołówka, bowiem może być konieczne leczenie kogoś lub siebie w ciemności.
LEKI DO ROZPATRZENIA.
Wiele leków, w które chcemy wyposażyć apteczki są do nabycia bez recepty w aptekach. Oto najważniejsze ich grupy:
– doustne leki przeciwzapalne.
– leki przeciwbólowe.
– leki przeciwalergiczne.
– tabletki przeciwbiegunkowe.
– środki przeczyszczające.
– leki uspokajające.
W co zapakować?
Torby na apteczki
oto kilka pomysłów na torby nadające się do pełnienienia funkcji apteczek.
Na rynku jest dość szeroki wybór toreb z przeznaczeniem na apteczki. Posiadają one odpowiedni kolor i oznakowanie. Jednak możemy do tego celu użyć również innych pojemników, plecaków, walizeczek, pudełek. Ważnym jednak warunkiem jest to, aby wszystkie one były odporne na wodę.
Również należy zadbać, aby przynajmniej niektóre elementy wyposażenia apteczki były zabezpieczone antywilgociowo na przykład poprzez ich umieszczenie w torebkach nylonowych z zamknięciem strunowym.

ORGANIZACJA I PROCEDURY UDZIELANIA POMOCY.
Bez względu na to, jaką torbę na apteczkę się wybierze, należy pamiętać że czas dostępu do niej i jej wyposażenia ma kluczowe znaczenie.
W sytuacji awaryjnej liczy się czas.
Potrzebujemy torby, która ma wystarczająco dużo miejsca na wszystkie materiały i wystarczająco dużo kieszeni i przegródek, aby przechowywać podobne przedmioty razem i mieć do nich łatwy dostęp. Kiedy otworzymy apteczkę znalezienie potrzebnego elementu powinno zająć co najwyżej kilka sekund.
Podsumowanie
Z sytuacjami, które wymagają natychmiastowej interwencji paramedycznej lub medycznej możemy mieć do czynienia praktycznie wszędzie. Oczywiście są sytuacje, gdzie ryzyko wystąpienia takich zdarzeń jest znacznie większe.
Dlatego też przed skompletowaniem odpowiednio wyposażonych apteczek powinniśmy przeprowadzić analizę możliwych do wystąpienia sytuacji.
Pamiętajmy też o potrzebie nabywania odpowiednich umiejętności. Najlepiej temu służą specjalistyczne kursy chociażby z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Pamiętajmy też, że:
– posiadanie podstawowej wiedzy medycznej jest równie ważne, jeśli nie ważniejsze.
– posiadanie odpowiednich umiejętności poprzez udział na przykład w kursach dokształcających i nauczenie się stosowania wszystkich elementów znajdujących się w apteczce jest jeszcze ważniejsze.
– należy starać się unikać lateksu, ponieważ wiele osób jest na niego uczulonych.
– należy myć i sterylizować rzeczy po ich użyciu, na przykład termometry, pęsety.
– należy sprawdzić datę ważności elementów umieszczonych w apteczce i w razie potrzeby je wymieniać.
– należy pamiętać, aby domowej apteczki nie przechowywać w łazienkach, bowiem z powodu wilgoci znacznie to skróci okres przydatności do użycia niektórych elementów w niej umieszczonych. Lepszym miejscem przechowywania apteczki jest kuchnia lub na przykład sypialnia.
– należy się upewnić, czy posiadamy numer telefonu do właściwych służb medycznych dla nagłych zdarzeń typu pogotowie ratunkowe, pogotowie górskie, WOPR.
COPYRIGHT 2021