dobre ubranie - większe bezpieczeństwo.
Najważniejsze cechy odzieży survivalowej i outdorowej.

Jest stare powiedzenie, że nie ma złej pogody, tylko źle dobieramy ubrania.
Odpowiednia odzież jest niezbędna do tego, aby można było możliwie normalnie funkcjonować nawet w najtrudniejszych warunkach klimatycznych i pogodowych.
Dobrze dobrana odzież powinna chronić przed ekstremalnymi temperaturami, niezależnie od tego, czy jest gorąco, czy zimno. Powinna sprawiać, że mimo trudów będziemy czuli się komfortowo.
Podstawowym warunkiem dobrania odpowiedniej odzieży jest to, z jakiej tkaniny jest ona wykonana.
Wielu z nas kojarzy odzież bawełnianą jako tę najlepszą, nadającą się do wszechstronnego zastosowania. Niestety, ale w szczególności w warunkach chłodu i wilgoci bawełniany ubiór nie jest dobrym wyborem. Bawełna pochłania wilgoć i po zamoczeniu nie zapewnia już izolacji. Mało tego, wychładza organizm. Zdarza się, że podczas wędrówek w słoneczny, ale chłodny dzień przypadkowo wpadniemy do strumienia lub trafimy na deszcz. Nasze bawełniane jeansy, T-shirt i koszula nie chcą wyschnąć. Zbliża się wieczór i robi się coraz chłodniej. Twoje ciało marznie. Zaczynasz mieć trudności ze skupieniem. Po jakimś czasie wpadasz w hipotermię, co stanowi już bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
Jakich tkanin powinno się unikać w chłodnych i wilgotnych warunkach otoczenia.
Ostrzeżenie przed poniższymi tkaninami wynika przede wszystkich z cech wysokiej ich wodochłonności.
– bawełna i jej warianty typu sztruks, jeans, flanela…
– mieszanki bawełna-poliester, wiskoza oraz inne rodzaje włókien celulozowych, które jeszcze szybciej wchłaniają wodę niż bawełna.
– jedwab, który podobnie jak bawełna po zmoczeniu traci swoją wartość izolacyjną.
– tzw. „tkaniny bambusowe”, które często są rodzajem sztucznego jedwabiu.




JAK ZATEM SIĘ UBIERAĆ?
Najlepszym, zalecanym sposobem ubierania się w warunkach chłodu i wilgotności jest ubiór „na trzy warstwy”. Aby zachować ciepło powinien on wyglądać następująco.

Warstwa pierwsza najbliższa skóry. ODPROWADZAJĄCA WILGOĆ.
Tkaniny odprowadzające wilgoć, takie jak tkaniny syntetyczne lub wełniane, w procesie kapilarnym przenoszą wodę z obszarów mokrych do suchych znajdujących się w kolejnych warstwach. Dzięki temu skóra pozostaje sucha i ciepła.
Przykładem dobrej odzieży dla tej warstwy jest ta wykonana z poliestru. Przenosi ona wilgoć na zewnętrzne warstwy, sprawiając, że jej kontakt ze skórą jest miły i suchy.
Warstwa druga.
IZOLUJĄCA.
Do stworzenia tej warstwy najlepiej wybrać nylon, poliester, syntetyczny polar lub wełniany sweter. Dobrze wiedzieć, że odzież z takich materiałów można znaleźć po całkiem niskich cenach, nawet w sklepach z odzieżą używaną.
Można również ubrać odzież puchową, która, gdy jest sucha doskonale spełnia swoją rolę. Jednak, kiedy jest wilgotna lub mokra, to niestety, ale staje się bezużyteczna.
Przykładem dobrej odzieży dla tej warstwy są nylonowe spodnie. Spełniają one doskonale swoją funkcją, a przy tym są cienkie i lekkie.

Warstwa trzecia, ZEWNĘTRZNA.
Ta warstwa powinna spełniać wymogi wodoodporności i wiatroszczelności. Dodatkowo, gdy pada śnieg lub deszcz można dodać warstwę, która jest odporna na te warunki. Dobrym wyborem dla takiej wierzchniej odzieży odpychającej wodę, ale przepuszczającej parę wodną jest tkanina typu GORE-TEX lub podobne. Jednak mimo wszystko nie można jej przeceniać, bowiem tkaniny GORE-TEX lub podobne przepuszczają tylko ograniczoną ilość pary wodnej, powodując gromadzenie się ciepła i wilgoci, co z kolei sprawia, że warstwy izolacyjne są mniej skuteczne. Nie mogą również zatrzymać ulewnego deszczu i porywistego wiatru.
Dodatkowe uwagi dotyczące noszenia odzieży w trzech warstwach.
Jeśli Twoja warstwa bazowa stanie się wilgotna i poczujesz zimno, zmień ją na suchą, zanim nałożysz kolejną warstwę. To skuteczny sposób na poprawę samopoczucia np. po wieczornym rozbiciu obozu.
Dobrze jest, aby każdy indywidualnie przetestował różną odzież na każdej z tych warstw, decydując się na tą, która jest najbardziej odpowiednia dla danej osoby. W ten sposób możesz zobaczyć, co działa, a co nie. Będziesz znacznie lepiej przygotowany na dłuższe wycieczki w chłodne dni.

Skarpety.
Dobrze mieć zawsze w plecaku skarpety na zmianę. Wiele osób nosi na nogach po dwie skarpety. Jako pierwsze zakładają wykonane z tkaniny typu COOLMAX. Są one termoaktywne i oddychające, odprowadzające wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu stopa jest sucha. Zapewniają ona wysoki komfort termiczny i usuwają nadmiar ciepła. Zapobiegają powstawaniu przykrego zapachu. Zakładają też jako pierwsze skarpety wykonane z polipropylenu.
Jako drugie skarpety zakładają te wykonane z wełny. Taki sposób ich noszenia powoduje unikanie powstawania pęcherzy.

JAK SIĘ UBIERAĆ W UPAŁY?
Zasadniczymi celami, jakie powinna spełniać odzież na ciepłe lub upalne dni, to po pierwsze osłonięcie przed słońcem, a po drugie umożliwienie cyrkulacji powietrza tuż przy skórze.
I tak, dzięki noszeniu odzieży, najlepiej białej sprawiamy, że promienie słoneczne się od niej odbijają, przez co mniej nagrzewa się nasze ciało. Z kolei używanie luźnej odzieży wytwarza cyrkulację powietrza przy skórze, dzięki czemu jest ona schładzana. W takich warunkach dobrą do noszenia jest odzież wykonana z bawełny. Powinna ona być jednak możliwie sucha, bowiem mokra bawełna jest prawie przezroczysta dla ultrafioletu i praktycznie nie chroni przed poparzeniem słonecznym.
INNE CZĘŚCI UBIORU.
Spodnie, obuwie, czapki, kapelusze, chustki, rękawice.
Te elementy outdorowego ubioru zostaną omówione w kolejnych artykułach.
Uwagi końcowe.
Dobór odpowiedniej odzieży dla danej pory roku jest sprawą kluczową. Od tego zależy nie tylko nasze poczucie komfortu, ale jest newralgiczne dla naszego zdrowia, a zdarza się że i życia.
A zatem, w naszych planach wypraw, wyjazdów musimy zdecydowanie uwzględniać ten aspekt przygotowań.
COPYRIGHT 2021