wspólne cele i zrozumienie to większa szansa powodzenia.
GRUPY PRZETRWANIA.
Więź, która łączy różne rodzaje grup jest niezwykle ważna dla ich członków. Mimo wielkiej różnorodności osobowościowej ich wspólnym mianownikiem jest cel do którego dążą i wzajemne zrozumienie.
Ta więź sprawia, że jej członkowie dogłębnie akceptujący zasadę wspólnoty celów i wzajemnego zrozumienia dzięki wspólnej organizacji i pracy mogą zapewnić sobie znacznie więcej korzyści niż tak zwany „samotny wilk”.
Główną trudnością przy planowaniu przetrwania w grupie jest zebranie takiej małej społeczności, gdzie jej członkowie będą akceptowali te dwie naczelne zasady.
Poprzednie
Następne
Oto niektóre z istotnych elementów tych przygotowań.
wspólne cele i zrozumienie to większa szansa powodzenia.
Tworzenie grupy.
Znalezienie takich osób może zająć dużo czasu. Miesiące, może lata. To kto będzie członkiem takich grup jest niezmiernie ważne, bowiem to im będziesz musiał zaufać. To im powierzysz swoją najcenniejszą własność, swoje życie i życie tych, których najbardziej kochasz. A inni członkowie grupy zrobią to samo dla Ciebie, właśnie Tobie oddając to co dla nich jest najważniejsze. Pośpiech przy tworzeniu takiej grupy może być niebezpieczny. Sprawdzanie kandydatów do niej warto zacząć po prostu od rozmowy obserwując ich procesy myślowe, identyfikując ich motywacje, gotowość na poświęcenia i tak dalej. Można rozmawiać o polityce. Można wzajemnie dzielić się historiami z okresu dorastania i życiowych doświadczeń. Dobrze jest przede wszystkim skupiać się na słuchaniu a nie mówieniu.
Spędź z taką osobą tyle czasu ile potrzeba na biwakach, wspólnym wędkowaniu, leśnych wędrówkach, na górskich szlakach. Obserwowuj jak się zachowuje w trudnych warunkach wymagających dodatkowego wysiłku, odwagi, zdecydowania. Zobacz jak reaguje na pojawienie się sytuacji stresowej. Jeżeli taka osoba nie jest zwolennikiem wypraw, ale za to jest doskonałym specjalistą w sztukach walki lub w kwestii łączności to nadal powinna być w sferze Twojego zainteresowania.
Takie minispołeczności, które odnoszą sukcesy są budowane stopniowo przez planowanie i wspólny wysiłek. Ich członków łączą bliskie relacje. Im wszystkim bliska jest idea samowystarczalności. Są jakby rodziną troszczącą się o siebie nawzajem.
Tak właśnie wygląda fundament silnej grupy.
wspólne cele i zrozumienie to większa szansa powodzenia.
Struktura grupy.
Kompetencje w takich grupach są podzielne. Część osób może odpowiadać za zapewnienie opieki medycznej. Inni będą hodować zwierzęta gospodarcze. Jeszcze inni uprawiać rośliny. Będą też ci którzy w razie potrzeby będą rzeźnikami, piekarzami. Będą także ci odpowiedzialni za działania mające za zadanie zapewniać grupie bezpieczeństwo o charakterze paramilitarnym.
Reasumując. Połączenie zasobów i umiejętności na przykład ośmiu rodzin bardzo wzmacnia całą grupę. A to z kolei niezmiernie istotnie zwiększa prawdopodobieństwo przetrwania.
wspólne cele i zrozumienie to większa szansa powodzenia.
Buduj relacje.
Obok budowy grupy warto przy tym wszystkim utrzymywać odpowiednie relacje oparte na wzajemnym zaufaniu także z osobami które do naszej grupy nie należą. Może z sąsiadami, osobami z pracy, współuczestnikami treningów. Być może to wzajemne zaufanie przerodzi się w niesienie sobie nawzajem wsparcia i pomocy w czasach prawdziwej próby.
Poznawajmy sąsiadów. Organizujmy wspólne imprezy. Zachęcajmy do wspólnych zajęć grupowych obserwując charakter nawiązywanych relacji. W luźnych rozmowach identyfikujmy co ewentualnie oni mają do zaoferowania w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej. Poszukujmy osób, które mogłyby uczyć innych swoich umiejętności.
wspólne cele i zrozumienie to większa szansa powodzenia.
Podsumowanie.
To wszystko to tylko niektóre ze sposobów na budowanie wzajemnych więzi i zaufania. Aktualnie może nie jesteśmy w stanie zorganizować formalnej grupy. Ale to nie znaczy, że nie możemy zachęcać do gotowości i samodzielności. Pamiętajmy, że im więcej osób w naszej okolicy jest przygotowanych na kryzys, tym lepiej.